Filmi- ja Videokuvaajien Liiton jäsenyhdistykset

Filmi- ja Videokuvaajien Liittoon kuuluu 13 jäsenyhdistystä. Varsinainen harrastustoiminta tapahtuu jäsenyhdistyksissä säännöllisten kerhoiltojen ja kuvausprojektien muodossa. Liito tukee jäsenjärjestöjen yläpitoa ja perustamista alueille, joissa ei ole vielä omaa jäsenjärjestöä. Vaihtoehtoisesti harrastajat voitavat liittyä liiton suorajäseksi, jos alueella ei ole omaa paikallista jäsenjärjestöä. Jäsenjärjestöjen kautta jäsenillä on hyvät edellytykset edistää elokuvausharrastusta ja saada hyviä sosiaalisia suhteita elokuvausharrastuksen ympäriltä.

JÄSENYHDISTYSTEN YHTEYSTIEDOT (jäsenmäärä)

Helsingin Filmi- ja Videokuvaajat ry (9)
pj. Esko Rautanen, 040 750 0654 esko.rautanen(ät)yahoo.fi
siht. Jyry Louhisto, jyry.louhisto(ät)kolumbus.fi

Hyvinkään seudun elokuvaajat ry (3)
pj. Tero Makkonen 040 566 3969 tero.makkonen(ät)hyvinkaa.fi 

Vuoksen Videokerho ry (5)
pj. Risto Luukkonen, 040 777 4105, risto.luukkonen(ät)pp1.inet.fi 
siht. Ilmari Pulli, ilmari.pulli(ät)pp.inet.fi

Joensuun elokuvaajat ry (8)
Aulis Mäkisalo 040 568 9969 makisalo7(ät)gmail.com 

Keuruun Elokuvaajaseura ry (lakkautettu 2022)
Petri Heinonen, 046 541 5467, peeveeheinonen(ät)gmail.com

Kirkkonummen videoharrastajat (11)
Petri Suominen, 040 7464410, petri.suominen(ät)pssoft.fi
Tuula Äärelä, 050 524 0325 videoharrastajat(ät)gmail.com

Kouvolan Videokuvaajat ry (5)
Pekka Mauno, 040 584 3504 pekka.mauno(ät)pp.inet.fi 

Lahden Videokuvaajat ry (19)
Kari Savolainen, 040 6589 885 lvk(ät)lahdenvideokuvaajat.fi 

SaimaaFilms ry (19)
Tauno Lakkala, 040 766 1499 saimaafilms(ät)gmail.com 

Lohjan Filmi- ja Videokuvaajat ry (4)
Tarkemmat yhteystiedot verkkosivuillamme
Jari Lindroth  sihteeri(ät)lohjanvideo.net 

Mikkelin Elokuvaajat ry (12)
Pj. Hamid Al-Sammarraee  hamid.alsammarraee(ät)gmail.com 
siht. Kari Nuolinko 044 264 2960  

Myllykosken Filmi- ja Videokuvaajat ry (8)
Tapani Keppo 040 553 2215 tapani.keppo(ät)outlook.com

Rauman Elokuvaajat ry (3)
Tarmo Hotanen  tarmo.hotanen(ät)gmail.com

Turun Elokuvaajat ry (2)
Anneli Nygren, info@turunelokuvaajat.net